Univerzálne pre začiatočníkov
Paddleboardy možno využiť na turistiku na vode, cvičenie jógy, preteky či surfovanie. To na aký účel je vhodná daná doska, určuje mnoho ich vlastností. Snáď najobľúbenejším modelom spomedzi ostatných je typ paddleboardu nazývaný allround. Allround paddleboardy sú v menšej či väčšej miere vhodné na univerzálne využitie. Na allround doskách môžeš objavovať zákutia na jazere, splaviť rieku alebo zabaviť sa na paddleboarde s rodinou na mori. Práve preto je typ allround skvelou voľbou, keď si chceš zaobstarať svoj prvý paddleboard a nájsť, ktorá aktivita na paddleboarde ťa bude najviac baviť.
Dlžka allround paddleboardov pre začiatočníkov sa pohybuje v rozmedzí od 9' do 11', čo predstavuje približne 275 cm až 330 cm. Paddleboardy v tejto dĺžke sú dostatočne dlhé na to, aby ste na ňom mohli ísť dostatočne priamo a zároveň, aby bol paddleboard obratný. To aká by mala byť dĺžka tvojho paddleboardu však závisí aj od ďalších parametrov. A to ako si vysoký a koľko vážiš.
Výška jazdca
To koľko SUPer meria určuje predovšetkým ako široká by doska mala byť.
- šírka paddleboardu do 76 cm - allround paddleboardy široké 76 cm sú vhodné pre nižšie postavy, predovšetkým ženy alebo juniorov. Dôvod je taký, že keď sa na príliš širokú dosku postaví nízka osoba, nedočiahne pádlom na okraje paddleboardu a bude sa musieť pri pádlovaní posúvať na doske zo strany na stranu. Čo nie je problém pri krátkom blbnutí na vode, ale pri dlhšom pádlovaní to môže byť nepohodlné
- šírka paddleboardu 81 cm - s touto šírkou nepokazíš nič ak kupuješ paddleboard a plánuješ si ho požičiavať so svojou polovičkou. Je to najčastejšia šírka, s ktorou môžeš v tejto kategórii stretnúť. Je optimálna na rôznorodé pádlovanie. Nie je príliš široká na to, aby ťa obmedzovala v rýchlosti a zároveň je stále dostatočne stabilná aj pre začiatočníka.
- šírka paddleboardu do 86 - paddleboard široký 86 cm je stabilná doska aj pre tých, ktorí majú s rovnováhou skutočne problém. Hoci s takto širokým paddleboardom závodiť asi nebudeš, môžeš ho využiť ako plavidlo aj pre ďalšie osoby.
Váha SUPera
Pri kúpe dosky sa môžeš stretnúť s dvoma údajmi: odporúčaná nosnosť na pádlovanie v stoji a maximálna nosnosť paddleboardu. Nás bude zaujímať ten prvý údaj a preto je dôležité nájsť SUP vhodný pre tvoju váhu.
- nosnosť SUPu do 100 kg - ak budeš tráviť na doske väčšinu času sám, občas prevezieš frajerku alebo dieťa vpredu na palube, pokojne ti stačí siahnuť po paddleboarde s takouto nosnosťou
- nosnosť SUPu nad 100kg - ak si ťažký jazdec, alebo vieš, že budeš nosiť stále deti či ďalšieho dospelého, hľadaj paddleboardy s vyššou nosnosťou.
✔ NEONMARS TIP - viac o tom, koľko paddleboard unesie sa môžeš dočítať v článku v Info zóne.
Užitočné prvky paddleboardu
Dôležitou súčasťou paddleboardov sú aj prvky, ktoré ovplyvňujú pohodlie na doske alebo ďalšie využitie paddleboardu.
- Bungee lano - väčšina paddleboardov je vybavená nastaviteľným napínacím lankom. Slúži na uchytenie nákladu v prednej časti paluby dosky.
- EVA pena - poskytuje nekĺzavý povrch na palube paddleboardu. Okrem toho však zaručuje dokonalé pohodlie, či už pádluješ v stoji alebo na kolenách. Čím je väčšia časť paluby paddleboardu pokrytá EVA penou, tým pohodlnejší bude prenos ďalšej osoby. Výhodou kvalitnej EVA peny je, že sa ľahko čistí a nevyžaduje ďalšiu údržbu.
- D-rings - na palube dosky okrem nerezových očiek na uchytenie bungee lana môžeš nájsť aj očká v zadnej časti na uchytenie poistného popruhu, leashu. D-rings očká v strednej časti paluby paddleboardu slúžia na uchytenie kajakovej sedačky.